Počas prázdnin žiak Dušan Karkuš vyhral v súťaži vstup do trenažéru v jadrovej elektrárni v Mochovciach. Okrem spolužiakov pozval na exkurziu aj svojho učiteľa Ing. Horvátha.
Hneď pri vstupe nás zaujalo zabezpečenie jadrovej elektrárne. Nesmeli sme mať so sebou ani mobily, ani tašky ani nič kovové, skrátka kontrola ako na letisku. Prostredie areálu bolo prekvapivo dosť prírodné a pekne udržiavané. Celá elektráreň je v objatí pekných lesov. Ukázali nám vo vnútri trenažér, na ktorom sa učia nový zamestnanci obsluhovať celú elektráreň a riešiť všetky problémy ktoré sa stali v jadrových elektrárňach na celom svete. Dokonca aj ďalšie problémy, ktoré podľa teórie pravdepodobnosti môžu nastať. Jadrové elektrárne sú riadené celosvetovo. Trénujú na trenažéroch, ktoré sú vernou kópiou velína a riadi sa ním celá elektráreň. Je to trenažér, a preto ak by nastalo nejaké ľudské zlyhanie nenastane katastrofa, ale dá sa „vrátiť čas“ a analyzovať kde a kto urobil chybu. Pracovníci sú pravidelne školení a preskúšavaní.
Po exkurzii sme navštívili Energoland, kde sme hravou formou mohli vidieť vplyv uhlíkovej stopy na životné prostredie, rôzne simulácie, v 3D kine sme pozreli pokrok vedy až od veľkého tresku. Privítal nás a odpovedal nám interaktívny robot v podobe človeka.
Ďakujeme Dušanovi Karkušovi z II. E za možnosť návštevy JE v Mochovciach.