ŠkVP
ŠkVP pre študijné odbory na oz SPŠE
4.1 Spoločná charakteristika a popis školského vzdelávacieho programu (ŠkVP)
na OZ
Školský vzdelávací program Technika a ekonomika obsahuje štandardy stredoškolského vzdelávania a výchovy, ktorých cieľom sú všeobecné odborné vedomosti, schopnosti a zručnosti absolventa pre výkon povolaní elektrotechnických a ekonomických odborov spadajúcich pod stupeň ISCED 3A úplného stredného odborného vzdelávania a výchovy, s nižším podielom praktickej prípravy.
Stanovuje základné cieľové požiadavky na kompetencie absolventov a od nich odvodené výkonové a obsahové štandardy všeobecného a odborného vzdelávania, stanovuje profil absolventa a základné podmienky realizácie programu.
Východiskovým podkladom pre vytvorenie školského vzdelávacieho programu Technika a ekonomika bol materiál ŠIOV a MŠ SR: Štandard stredoškolského odborného vzdelávania a výchovy v Slovenskej republike, r. 2002. Materiál schválilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky dňa 10.júla 2002, pod číslom 810/2002-4 ako základ pre tvorbu rámcových výchovno – vzdelávacích programov.
Školský vzdelávací program Technika a ekonomika zahŕňa na organizačnej zložke Stredná priemyselná škola prípravu v troch štvorročných študijných odboroch: 3917 6 technické a informatické služby, 2675 6 elektrotechnika, 2448 6 chemická informatika.
Predpokladom pre prijatie do študijných odborov je úspešné ukončenie základnej školy. Pri prijímaní na štúdium sa hodnotí prospech a správanie na základnej škole, výsledky v celoplošnom testovaní, záujem uchádzačov o štúdium. Konkretizácia kritérií na prijímacie skúšky vrátane bodového hodnotenia sú stanovené každoročne.
Výstupným certifikátom vzdelávania na stupni ISCED 3A je maturitné vysvedčenie
Stratégia výučby školy vytvára priestor pre rozvoj nielen odborných, ale aj všeobecných a kľúčových kompetencií. Najväčší dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka. Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v cudzom jazyku. Žiaci sa tiež oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti, základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky, chémie a informatiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania. V odbornom vzdelávaní je príprava zameraná na odborné oblasti podľa daného odboru (ekonomika, účtovníctvo, administratíva a korešpondencia, elektrotechnika, elektronika, elektrické meranie, výpočtová technika, aplikovaná informatika a pod.). Veľký dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka, na formovanie osobnostných a profesionálnych vlastností, postojov a hodnotovej orientácie.
Škola vo výučbovej stratégii uprednostňuje tie vyučovacie metódy, ktoré vedú k harmonizácii teoretickej a praktickej prípravy tak pre profesionálny život, ako aj pre život v spoločnosti a medzi ľuďmi. Výučba je orientovaná na uplatnenie autodidaktických metód (samostatné učenie a práca) hlavne pri riešení problémových úloh, tímovej práci a spolupráci. Uplatňujú sa metódy dialogické slovné formou účelovo zameranej diskusií alebo brainstormingu, ktoré naučia žiakov komunikovať s druhými ľuďmi na báze ľudskej slušnosti a ohľaduplnosti. Poskytujú žiakom priestor na vytvorenie si vlastného názoru založeného na osobnom úsudku. Vedú žiakov k odmietaniu populistických praktík a extrémistických názorov. Učia ich chápať zložitosť medziľudských vzťahov a nevyhnutnosť tolerancie. Metódy činnostne zameraného vyučovania (praktické práce) sú predovšetkým aplikačného a heuristického typu (žiak poznáva reálny život, vytvára si názor na základe vlastného pozorovania a objavovania), ktoré im pomáhajú pri praktickom poznávaní reálneho sveta a života. Aj keby boli vyučovacie metódy tie najlepšie, nemali by šancu na úspech bez pozitívnej motivácie žiakov, tzn. Vnútorné potreby žiakov vykonávať konkrétnu činnosť sú tou najdôležitejšou oblasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Preto naša škola kladie veľký dôraz na motivačné činitele – zaraďovanie hier, súťaží, simulačných a situačných metód, riešenie konfliktových situácií, verejné prezentácie prác a výrobkov a pod. Uplatňované metódy budú konkretizované na úrovni učebných osnov jednotlivých predmetov. Metodické prístupy sú priebežne vyhodnocované a modifikované podľa potrieb a na základe skúseností vyučujúcich učiteľov.
Teoretické vyučovanie je realizované v budove školy na Nivy 2, Šaľa. Súvislá odborná prax v rozsahu 10 pracovných dní prebieha v 2., 3. a 4. ročníku vo firmách súkromného a štátneho sektoru podľa výberu študenta.
Kľúčové, všeobecné a odborné kompetencie sú rozvíjané priebežne a spôsob ich realizácie je konkretizovaný v učebných osnovách jednotlivých vyučovacích predmetov. Škola bude rozvíjať aj kompetencie v rámci pracovného prostredia školy napr. schopnosť autonómneho rozhodovania, komunikačné zručnosti, posilňovanie sebaistoty a sebavedomia, schopnosť riešiť problémy a správať sa zodpovedne ( na chodbe je umiestnená schránka dôvery, prostredníctvom ktorej môžu žiaci zadávať otázky, vznášať protesty a pripomienky).
Školský vzdelávací program Technika a ekonomika je určený pre uchádzačov s dobrým zdravotným stavom, študijné odbory obchodná akadémia a technické a informatické služby umožňujú prípravu aj žiakom s telesným postihom. V prípade talentovaných žiakov sa výučba bude organizovať formou individuálnych učebných plánov a programov, ktoré sa vypracujú podľa reálnej situácie. Pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa pristupuje s ohľadom na odporučenie špeciálnych pedagógov a psychológov vo vzťahu na individuálne potreby žiaka, stupeň a typ poruchy, úroveň kompenzácie poruchy a možnosti školy. Študijný odbor elektrotechnika nie je vhodný pre žiakov s vážnymi poruchami zraku a s vážnym telesným narušením.
Činnosť školy v oblasti spoločenského a kultúrneho života je veľmi bohatá a pestrá nielen pri aktivitách súvisiacich s činnosťou školy, ale aj v mimoškolskej oblasti. Žiaci svoje odborné vedomosti a zručnosti budú prezentovať na jednotlivých predmetových olympiádach a odborných súťažiach ( Zenit, SOČ, Veľtrh cvičných firiem a pod.) Týchto aktivít sa zúčastnia aj učitelia všeobecných a odborných predmetov vo funkcii pedagogického dozoru. Žiaci školy sa aktívne zapoja do športových súťaží. Veľké množstvo záujmových krúžkov (jazykové, odborné, športové a iné) ponúka našim žiakom efektívne využívať svoj voľný čas.
Klasifikácia prebieha podľa klasifikačného poriadku. Výsledky žiakov sa hodnotia priebežne na základe kritérií, s primeranou náročnosťou a pedagogickým taktom. Podklady pre hodnotenie sa získavajú sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie, rôznymi metódami a prostriedkami hodnotenia, analýzou činnosti žiaka, konzultáciami s ostatnými učiteľmi vrátane výchovného poradcu, školskej psychologičky a zamestnancov pedagogicko-psychologických poradní. Pri hodnotení sa využívajú kritériá hodnotenia na zabezpečenie objektivity. Žiaci sú s hodnotením oboznámení.
4.2 Základné údaje o štúdiu
Dĺžka štúdia:
4 roky
Forma štúdia:
Denné štúdium pre absolventov základnej školy
Nevyhnutné vstupné požiadavky na štúdium:
Podmienky prijatia na štúdium ustanovuje vykonávací predpis o prijímacom konaní na stredné školy.
Spôsob ukončenia štúdia:
Doklad o dosiahnutom vzdelaní
Vysvedčenie o maturitnej skúške
Vykonaním skúšky z odbornej spôsobilosti v zmysle vyhlášky MPSVaR SR č. 718/2002 Z. z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, bezpečnosti zariadení v zmysle §25 ods.3,vyhlášky získa osvedčenie odbornej spôsobilosti elektrotechnik pre vykonávanie činnosti na zariadeniach do 1000 V vrátane bleskozvodov podľa § 21 citovanej vyhlášky
Poskytnutý stupeň vzdelania[1] )
Úplné stredné odborné vzdelanie ISCED 3A
Možnosti pracovného uplatnenia absolventa:
Študijný odbor pripravuje absolventov na výkon činnosti technika konštrukčného, technologického, montážneho a prevádzkového charakteru
Nadväzná odborná príprava (ďalšie vzdelávanie):
4.3 Organizácia výučby
Vyučovanie je organizované v priestoroch školy na Nivy 2 a P. Pázmaňa 23, Šaľa.
Výučba sa realizuje v dvojtýždennom cykle a má tri časti:
· teoretickú, ktorá prebieha v klasických učebniach,
· praktickú, ktorá prebieha v školských dielňach a laboratóriách, a tiež v priestoroch fyzických a právnických osôb,
· kombinovanú – teoreticko-praktickú, ktorá prebieha v špeciálnych odborných učebniach a učebniach výpočtovej techniky.
4.4 Zdravotné požiadavky na žiaka
Požiadavky na zdravotný stav uchádzačov vychádzajú zo všeobecne platných predpisov (nariadení, vyhlášok, noriem a pod.).
Zdravotnú spôsobilosť uchádzačov posúdi a písomne potvrdí dorastový lekár, v prípade zmenenej pracovnej schopnosti aj posudková komisia sociálneho zabezpečenia.
Príprava v jednotlivých študijných odboroch je vhodná aj pre žiakov s čiastočným zrakovým (v elektrotechnických odboroch nie farbosleposť), sluchovým, resp. iným telesným postihnutím, ako aj pre žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami.
4.5 Požiadavky na bezpečnosť a hygienu pri práci
Vytváranie podmienok bezpečnej a hygienickej práce je organickou súčasťou celého vyučovacieho procesu. Výchova k bezpečnej a zdravie neohrozujúcu prácu vychádza po dobu štúdia z požiadaviek platných právnych a ostatných predpisov (zákonov, nariadení vlády SR, vyhlášok, technických predpisov a slovenských technických noriem).
· dôkladne a preukázané oboznámenie žiakov s predpismi o BOZP, protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi,
· používanie technického vybavenia, ktoré zodpovedá bezpečnostným a protipožiarnym predpisom,
· používanie ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov,
· vykonávanie stanoveného dozoru na pracoviskách žiakov
4.6 Podmienky na realizáciu školského vzdelávacieho programu
Optimálne požiadavky a podmienky na realizáciu školského vzdelávacieho programu Technika a ekonomika sú nasledovné:
4.6.1 Materiálne podmienky
Vyučovacie interiéry:
· Klasické triedy – učebne pre teoretické vyučovanie (13)
· Odborné učebne pre elektrotechnické odborné predmety (4)
· Odborné učebne pre ekonomické odborné predmety (3)
· Odborné učebne pre jazykové vzdelávanie (3)
· Učebňa výpočtovej techniky (3)
· Chemické laboratórium (1)
· Športová hala
Vyučovacie exteriéry:
· Školské ihrisko
Materiálno technické vybavenie:
- učebne výpočtovej
techniky – funkčné, čiastočne inovované
- učebne
pre el. meranie – meracia technika je zastaralá, z časti nefunkčná, priebežne
sa inovuje
- učebňa
pre automatizáciu – materiálovo vybavená, priebežne vybavovaná technikou
- v odborných
aj klasických učebniach by bolo vhodné doplniť o možnosť využitia PC
a dátového projektora,
- učebňa
administratíva a korešpondencie – inovovať vybavenie resp. vybaviť s PC,
- učebne
ekonomických odborných predmetov – vybaviť vhodnou kancelárskou technikou
- jazykové
učebne – vybaviť audiovizuálnou technikou.
4.6.2 Personálne podmienky
4.6.3 Organizačné podmienky
Plnenie stanovenej miery vyučovacej a výchovnej povinnosti vyplýva z platnej legislatívy a rámcového učebného plánu štátneho vzdelávacieho programu. Rámcové rozvrhnutie obsahu vzdelávania v školskom vzdelávacom programe Technika a ekonomika vychádza zo ŠVP pre jednotlivé skupiny študijných odborov. Stanovené vzdelávacie oblasti a ich minimálne počty hodín boli v tomto programe dodržané. Vzdelávanie a príprava žiakov je organizovaná ako štvorročné štúdium.
Ukončovanie štúdia a organizácia maturitnej skúšky sa riadi platným legislatívnym predpisom a pedagogicko-organizačnými pokynmi MŠ SR.
4.6.4 Podmienky bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
- dôkladne
a preukázané oboznámenie žiakov s predpismi o BOZP,
protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi,
- používanie
technického vybavenia, ktoré zodpovedá bezpečnostným a protipožiarnym
predpisom,
- používanie
ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov,
- vykonávanie
stanoveného dozoru na pracoviskách žiakov
· V odborných učebniach sú vytvorené podmienky na bezpečnú prácu podľa platných technických predpisov, žiaci sú preukázateľne oboznámení s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, s hygienickými a technickými predpismi a technickými normami, s predpísanými technologickými postupmi, s pravidlami bezpečnej obsluhy technických zariadení, používaním ochranných prostriedkov a dodržiavanie týchto predpisov sa bude kontrolovať a vyžadovať.
- Ak
práca vyžaduje priamy dozor, osoba poverená priamym dozorom obsiahne
všetky pracovné miesta žiakov tak, aby mohla pri ohrození zdravia žiaka
bezprostredne zasiahnuť.
- Žiaci majú zakázané vykonávať práce so zvýšeným
nebezpečenstvom.
4.7 Vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
v jednotlivých študijných odboroch
Jednotlivé študijné odbory sú vhodné pre žiakov s nižším stupňom telesného postihu. Pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa pristupuje s ohľadom na odporučenie špeciálnych pedagógov a psychológov vo vzťahu na individuálne potreby žiaka, stupeň a typ poruchy, úroveň kompenzácie poruchy a možnosti školy. Študijný odbor elektrotechnika nie je vhodný pre žiakov s vážnymi poruchami zraku a s vážnym telesným narušením.
Škola má vytvorené podmienky a prostredie pre vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami t.j. žiakov:
- so zdravotným znevýhodnením,
- zo sociálne znevýhodneného prostredia,
- s nadaním.
a) Žiaci so zdravotným znevýhodnením:
· škola má čiastočne upravený bezbarierový prístup s výťahom , nie je úplne doriešená úprava hygienických zariadení
· škola spolupracuje so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie (centrum
špeciálno- pedagogického poradenstva, centrum pedagogicko-psychologického poradenstva
a prevencie ), resp. so špeciálnou školou
· škola má výchovnú poradkyňu a vlastnú školskú psychologičku, ktoré metodicky usmerňujú pedagogický kolektív pri vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
· žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami študujú podľa individuálneho výchovno – vzdelávacieho programu, ktorý vypracuje triedny učiteľ v spolupráci so školskou psychologičkou, centrom špeciálno-pedagogického poradenstva a so zákonným zástupcom.
· Individuálny výchovno - vzdelávací program stanovuje presné postupy a spôsob hodnotenia žiaka a je vypracovaný na základe Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s vývinovými poruchami učenia v základných a stredných školách č. CD-2004-12003/23597-1:095
b) Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia:
Tento vzdelávací program je otvorený pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Sú to žiaci, ktorí spĺňajú nasledujúce kritériá:
1. žiak pochádza z rodiny, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi a príjem rodiny je najviac vo výške životného minima,
2. aspoň jeden zákonný zástupca žiaka (rodič) je dlhodobo nezamestnaný,
3. najvyššie ukončené vzdelanie rodičov je základné, alebo aspoň jeden z rodičov nemá ukončené základné vzdelanie,
4. neštandardné bytové a hygienické podmienky rodiny,
5. vyučovací jazyk školy je iný, než jazyk , ktorým hovorí dieťa doma.
V našich podmienkach školy ide predovšetkým o problémy s rómskym etnikom, so snahami o ich integráciu do nášho občianskeho a profesionálneho života. Nielen my, ale aj všetky ďalšie školy hľadajú metódy na zníženie negatívneho dopadu dysfunkčných sociálnych podmienok na osobnostný, vzdelávací a profesionálny vývin rómskych detí a mládeže, pokusy o zamedzenie ďalšieho prehlbovania sociálnej exklúzie tohto etnika s hrozivými následkami, a to so stupňovaním negatívneho stavu vo všetkých aspektoch ich života (chudoba, nevzdelanosť, nezamestnanosť, sociálna patológia, zlý zdravotný stav).
Integrácia tejto skupiny žiakov musí spĺňať nasledovné požiadavky:
- budú
integrovaní do bežných tried s ich vzdelávanie a príprava budú
individuálne sledované. Využijú sa všetky dostupné motivačné prostriedky
na ich zapojenie sa do vzdelávacieho procesu, bude im poskytované
nevyhnutné doučovanie a individuálna konzultácia,
- pravidelne
budú navštevovať výchovnú poradkyňu a školskú psychologičku,
- škola
bude intenzívne spolupracovať s odborom sociálnej starostlivosti VÚC
(sociálni zamestnanci – kurátori) v prípade žiakov so sociálne
slabších rodín, azylantov a pod.
c) Žiaci s nadaním:
Škola vytvára v súlade so svojim profilom aj podmienky pre rozvoj nadaných žiakov. Výchova a vzdelávanie mimoriadne nadaných žiakov patrí vo všeobecnosti za veľmi efektívne, žiaduce, a to tak zo spoločenského, individuálneho ľudského hľadiska, ako aj z hľadiska ekonomického, návratnosti investovaného času a finančných prostriedkov. Pre mimoriadne nadaných žiakov sme pripravili tieto úpravy:
· žiaci budú integrovaní do bežných tried
· s nadanými žiakmi škola pracuje formou zapojenia do krúžkovej činnosti (jazykové, technické, športové nadanie), ktorej práca je usmerňovaná a vedená pedagogickými pracovníkmi školy
· škola má zriadenú triedu s rozšíreným vyučovaním telesnej výchovy pre športovo nadaných žiakov
· podľa potreby budú navštevovať výchovnú poradkyňu a v mimoriadnych prípadoch budú navštevovať aj špecializované odborné pracoviská (za podmienok výskytu istých anomálii v ich správaní),
· v prípade talentovaných žiakov sa výučba bude organizovať formou individuálnych učebných plánov a programov, ktoré sa vypracujú podľa reálnej situácie.
· vo výučbe týchto žiakov budeme využívať nadštandardné vyučovacie metódy a postupy, budú zapájaní do problémového a projektového vyučovania, umožní sa im práca na vlastných projektoch, vo výnimočných prípadoch môže by poskytnuté štúdium formou on-line,
· škola môže umožniť žiakom aj aktívnu spoluprácu s vysokou/vysokými školami. Pre týchto žiakov bude s týmito vzdelávacími inštitúciami intenzívne spolupracovať, škola v spolupráci so zamestnávateľmi bude riešiť ich zamestnanecké príležitosti,
4.8 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia žiakov
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia žiakov považujme za najvýznamnejšiu kategóriu celého procesu. Naším cieľom je poskytovať žiakovi spätnú väzbu, prostredníctvom ktorej získava informácie o tom, ako danú problematiku zvláda, ako dokáže zaobchádzať s tým, čo sa naučil, v čom sa zlepšil a v čom má ešte nedostatky. Hodnotenie žiaka vychádza z jasne stanovených cieľov a konkrétnych kritérií, ktorými sa dá jeho výkon zmerať. Preto neoddeliteľnou súčasťou hodnotenia musí byť aj konkrétne odporúčanie alebo rada, ako má žiak ďalej postupovať, aby svoje nedostatky odstránil. Kontrolu vyučovacieho procesu budeme orientovať na skúšanie a hodnotenie žiakov.
Skúšanie
Počas skúšania budeme preverovať, čo žiak vie a čo nevie, alebo čo má vedieť, ako sa má zlepšiť v porovnaní sám so sebou alebo s kolektívom – zisťujeme stupeň dosiahnutia cieľov vyučovacieho procesu. Pri skúšaní využijeme širokú škálu rôznych spôsobov a postupov – individuálne, frontálne, skupinovo, priebežne alebo súhrne po ukončení tematického celku alebo na konci školského roka, ústne, písomne (didaktické testy, písomné cvičenia a úlohy, projekty, a pod.). Skúšaním budeme preverovať výkon žiaka z hľadiska jeho relatívneho výkonu (porovnáme výkon žiaka s výkonmi ostatných žiakov) alebo individuálneho výkonu (porovnáme jeho súčasný výkon s jeho prechádzajúcim výkonom). Pri každom skúšaní budeme preverovať výkon žiaka na základe jeho výkonového štandardu, ktorý je formulovaný v učebných osnovách každého vyučovacieho predmetu ako vzdelávací výstup. Dôležitou súčasťou skúšania je aj formatívne hodnotenie, ktoré považujeme za významnú súčasť motivácie žiaka do jeho ďalšej práce, za súčasť spätnej väzby medzi učiteľom a žiakom.
Hodnotenie
Cieľom hodnotenie žiaka v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky a kde má rezervy. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.
Hodnotenie žiakov budeme vyjadrovať rôznymi formami: slovom, číslom, známkou. V rámci hodnotenia budeme preverovať výsledky činnosti žiakov podľa určených kritérií. Niektoré kritériá budú všeobecne platné pre všetky predmety, špecifické výkony žiakov budú hodnotené podľa stanovených kritérií hodnotenia.
Neoddeliteľnou súčasťou hodnotenia žiaka je aj jeho správanie, prístup a postoje. Hodnotenie nikdy nesmie viesť k znižovaniu dôstojnosti, sebadôvery a sebaúcty žiaka.
4.8.1 Pravidlá hodnotenia žiakov
Nasledujúce pravidlá sú platné pre celé obdobie vzdelávania žiaka a sú v súlade so spoločenskými výchovnými a vzdelávacími stratégiami na úrovni školy:
· Hodnotenie zameriavame a formulujeme pozitívne.
· Žiak sa hodnotí podľa miery splnenia daných kritérií.
· Známka z vyučovacieho predmetu nezahŕňa hodnotenie správania žiaka.
· Vyučujúci klasifikujú iba prebrané a precvičené učivo.
· Žiak má dostatok času na učenie, precvičovanie a upevnenie učiva.
· Podklady pre hodnotenie a klasifikáciu získava vyučujúci hlavne: sledovaním výkonov a pripravenosti žiaka na vyučovanie, rôznymi druhmi písomných prác, analýzou výsledkov rôznych činnosti žiakov, konzultáciami s ostatnými vyučujúcimi a podľa potreby s psychologickými a sociálnymi pracovníkmi.
· Pri klasifikácii používa vyučujúci platnú klasifikačnú stupnicu.
· Výsledky žiakov posudzuje učiteľ objektívne.
· V predmete, v ktorom vyučujú viacerí učitelia, je výsledný stupeň klasifikácie stanovený po vzájomnej dohode.
· Písomné práce sú žiakom oznámené vopred, aby mali dostatok času na prípravu.
· Významným prvkom procesu učenia je práca s chybou.
- učebne výpočtovej
techniky – funkčné, čiastočne inovované